«Хтось шукає себе до останнього подиху, і не може знайти…
А мені пощастило себе віднайти»
Єдине, на сьогодні, це моє «пощастило», відчувається більше як-якесь покарання чи знущання. Важко і дуже проблемно. Здавалось, та що там робити! Але все йде не по плану. Фіг я здамся) Тож зустрічайте тезістно історію проекту. І пам’ятайте, це не зовсім проект – це сенс мого життя, чи моє життя це проект, майже утопічна спроба врятувати наш світ від глобального потепління і створити громадянське суспільство в нашій країні. «Поїхали!»
ПЕРЕДІСТОРІЯ
Історія цього проекту бере свій початок з сенсу мого життя, - порятунку нашої Планети від глобального потепління, з мого основного еко-проекту «Зелений Херсон» який запустив у вересні 2020 року.
.png)
Початок своєї глобальної місії почав зі свого міста. Вирішував питання очищення міста від сміття; тестував та створював дієвий механізм взаємодії громадян з органами місцевого самоврядування та виконавчої влади; заклав два невеличкі розсадники дерев для озеленення міста; почав вивчати проблематику догляду за зеленими насадженнями і поступово, дійшов до птахів.
Виявилось, що птахи найголовніші доглядачі дерев, кушів, які без шкоди природі, рятують зелені насадження і разом з тим, враховуючи їх дистанційну діяльність, відсутність оплати праці, господарських витрат, - є ще найбільш ресурсо-ефективними. Але, щоб допомога була суттєва, потрібно допомога птахам. По статистиці, 9 з 10 синиць за зимовий період гине від недостачі їжі та відсутності теплого місця ночівлі. Вирішуючи зазначену проблематику, з’явилась перша сітчаста годівничка, яку зробив і повісив навпроти свого вікна. Почались сніданки з пташками. Відчуття не описати словами, емоції «метеликів в животі», - не передати. З того часу, закохався у птахів до нестями. Спочатку прилітало шість Великих синиць та одна Блакитна синиця, а наступного сезону почали прилітати ще й три дятлика.
На одній годівничці не зупинився. Наробив ще, близько 15 штук, повісив у двох районах міста, і бігав з палицею, щотижня їх поповнювати. Так як годівнички з сітки класу «дозатор», їх наповнення вистачало на тиждень-два.

Пов’язавши життя з птахами, виникла ідея завісити все місто годівничками і на весну, ще завісити будиночками. Коли я кажу всі місто, це означає, що кожні 500-1000 метрів з точки розміщення по окружності має бути годівничка і кожні 100-300 метрів будиночок. Виходить дуже накладна ідеї в усіх моментах. Мільйонів я не мав, працював юристом на державній службі. Перебираючи ідеї, прийшла думка зробити самозабезпечення, запустити виробництво. Виробництво, яке би втілювало мою ідею завісити все місто годівничками і будиночками, і разом з тим ідея допомоги птахам не потребувала би нескінчених витрат. Тобто продаючи правильні вироби (у нас біда з культурою і знаннями про допомогу птахам), я дистанційно впроваджую допомогу птахам (розвиваю культуру, навіть започатковую по факту), як наслідок догляд за зеленими насадженнями та отримаю самофінансування на основний проект, плани якого, на той час вийшли вже далеко за рамки мого міста.
Через півтора роки, від початку еко-проекту, в квітні 2021 року (на день народження), звільнився з роботи, покинув юридичну практику, почав готуватись до запуски соц-еко виробництва.
На той час все було. Місце було, грошей на інструмент вистачало в притик. Планував облаштувати майстерню, піти на якусь роботу-підробіток, паралельно позичати оборотних грошей і запускати виробництво.
Тільки сталось не як гадалось… Майже все підготував, дочіщав гаражик, на днях планував йти замовляти інструмент. Не встиг. Прийшло 24 лютого 2022 року, прийшли кляті виродки в мій дім.
9 місяців окупації…
11.11.2022 звільнення мого міста, Херсона, від ворожої нечисті!
24.11.2022 втеча від обстрілів до Одеси.
Початок нової історії проекту або просто виживання. Життя без наявності власного куточка, з нікчемним залишком грошей, втраченим здоров’ям, поламаною психікою і «рожевими планами».
ІСТОРІЯ. Початок.
• 2023 рік
Опинившись на так званій свободі, одразу почав втілювати накопичені плани у життя. У лютому купую ноут, вчусь користуватись програмою для креслень, переводжу креслення в ел-вигляд, - першої моделі, яку дорозробляв під час окупації, віконної білої годівнички "JADA" з вспіненого ПВХ. І у березні зявляється перша пробна зразкова годівничка. Ну і звичайно почав процювати над годівничкою з сітки.
Паралельно у квітні місяці запускаю книжкову крамничку в інстограмі з пташиним напрямом і у серпні вона стає чисто з пташиною літературою. Так я вигадав заробляти гроші на обладнення для проекту і життя (це якщо коротко і без великої концепції). Вийшло? Ні. Але продажі є, в середньому 1,5 тис в місяць прибутку, хоть щось.
Проте в той час, через книги, познайомився з однодумцями, людьми які обожнюють птахів. Так зявилась трепітна історія і спеціальні бокорізи (кусачки) для вирізанні сітки. Ольга Олексій зробила благадійний ярмарок, звязала жабку, на кошти з якої я придбав бокорізи. А вони потрібні були для сітки на годівничку "тубус" (її народна назва), яку також дорозробляв у той час. По суті це історія першого донатика на проект.
А 29 липня відбувся перший, випадковий продаж годівнички з сітки. Було в мене три тестових моделі "тубусу", і мене попросили одну продати. Цікаво вийшло)
21 вересня запустив передзамовлення на вікону модель "JADA". Вдалось таким чином назбирати гроші на виготовлення першої партію годівничок. І 25 жовтня відбувся випуск першої партії! Вийшло зробити 20 штучок. Також у жовтні зробив перший зразок прозорої вуличної годівнички для арахісу та горіхів, яку ще довго прийшлось перероблювати.
В грудні, з знатними складнощами випустив ще партію "JADA" і нарешті "тубусу" - сітчастої годівнички. Працював в квартирі на кухні, на вулиці в мороз, в підвалі.
По ітогу навіть наче щось заробити вдалось і покрити борги.
Наглядно проект можна бачити на сторінці в Інстограмі. Люди почали підтримувати, допомогати донатами. Завдяки підтримки небайдужих людей, проект досі живе, виживає. Я безмежно їм вдячний!!!
До речі, тут хочу зазначити, що в мене все відкрито і прозоро. Є відкритий звіт по Донатам в шапці профілю, де зазначено допомогу кожного і на що вона була витрачена з додатковим наглядним звітом на пост в Інстограмі.
Старт запуску виробництво було почато, але треба місце і обладнання. Почав продовжувати шукати роботу, шукати гаражик якийсь з літа і спонсорів на обладнання.
• 2024 рік
Початок 2024 року ознаменувався випуском нової моделі віконої годівнички "Залітайка-прозора",
у перших числах січня. Модель - яка найпростіша у виготовлені, враховуючи відсутність майстерні і обладнення. А також запамятався, що я відкрив "баночку" для донатів, перешагнувши через себе.
Продовжую мріяти і планувати. Позаріз необхідна майстерня!!! Вже перші моделі розроблені, час запускатись! Паралельно створюю макет нової моделі з сітки у вигляді будиночка, - і тут вже без обладнення і місця не обійтись...
Прийшла ідея запустити пошук спонсорів. І в травні на фрезер, торцовку та кондуктор під косий шуруп знайшов трьох спонсорів, для виробництва нової моделі годівнички. Залишалось знайти гаражик і можна було продовжувати.
Проте знайти роботу не щастило і гаражик за літо, початок осені (багато нюансів, один з головних здоров’я і психіка), гроші тільки на книжках трохи були +/- 2 тис.грн. і звичайно розпродавав вже все своє майно, що зібралось за життя. В один міг, вже в другу за два роки, я залишився банкротом (тепер розпродавши усе). І все посипалось, грошей нуль, тримаємось тільки завдяки зарплаті дружини ледве. Розумію, що походу проекту, мені, усе – торба (це був жовтень місяць). І тут якимось дивом знаходжу підробіток, пощастило гадаю, нарешті! Хер там пощастило!))) Два тижні працював, - і мене кинули по одеськи. А через пару днів нас вигнали з орендованої хати, кинувши на два місяця життя. І ми знову на вулиці з сумками, тільки в цей раз вже повністю без грошей. Кумедно.
Через два тижні знайшли де жити, а ще через декілька днів "на новій хаті", 5 листопада, знайшов приміщення для майстерні, яке вдалось в борг домовитись орендувати. Яке то свято було!!! Тепер є майстерня! Це реальний початок!!!
• 2025 рік
На початку року, взимку, випустив три нові моделі годівничок серії "Тостер", одна з яких перша в Україні (для неочищеного арахісу та сала) і друга, перша у світі модель (з ймовірністу 99,9%) для волоського горіха розколотого навпіл.
А на весні, з горем навпіл, зробив навіть партію будиночків для птахів (25 штук), які невибагливі до наявності щілин в конструкції помешкань, а саме для Плиски білої, Горихвістки чорної, Вільшанки та Мухоловки сірої.
Також на весні, почав робити брелки у вигляді будиночка, щоб було хоч чимось платити за оренду майстерні в несезон годівниць. Продовжую шукати роботу, треба оборотні кошти, їсти, лікуватись та запустив пошук спонсорів, щоб придбати базове столярне обладнання і не залишалось перешкод запустити виробництво, окрім як знайти оборотні кошти на придбання матеріалів для виробів.
Літом зробив і майже доробив підставку для поілочек, а також зробив спец підвіс до вікна - перший спец підвіс для годівничок в україні!!! Та виготовив цілу партію! 6 штучок.
І літом нарешті зявився сайт!!!
Восене домудохав і випустил спонсорську модель годівнички, - нарешті! І також випустив нову модель відкритого типу для сада. Тільки 22 листападо все змінило, звило на нівець і переклеслило попередні роки проекту. Мені зламали праве плече і усе. Сезон годівничок, перший сезон, коли є майстерня і можливість розвитку, заробітку грошей на станки для "шпаківень" на весну, - усе...
Сидячі в гіпсі почав писати книгу про підгодівлю птахів, і через тиждень закинув (як знеболювальне закінчилось). 7 тижнів в гіпсі... зняв і хлоп вже Новий рік.
• 2026 рік
З життя, коли війна його переклеслила, кожен новий рік відчувався "повною дупою". Як виявилось, я дуже помилявся.
Знайшов вхаті готові детальки на дві годівнички прозорі, зібрав. Рука вже ворушиться, тож назбирав передзамовленя на "тубус", дороблюю недороблену партію з 18 штучок. Залишається зробити сітку для годівничок, трохи складно..
Зробив замовлення на 5 гачків, побачимо вже на дням мою нову розробку.
І вже 15 січня народився новий винахід, спеціальний Гачок для годівничок, який ще спроектував і накреслив у вересні далекого 2024 року.
А на разі сусід робить маленький станочек фрезерний ЧПУ, який дасть великий потенціал для проекта і дозволить робити спокійно, нарешті, годівнички з перероботаного пластика!!! Минулих вихідних ми вже почали зборку чудо машини.
П.С. Багато чого недописав. Розділ в роботі.
Дякую за увагу!
Олександр Козлов
16.01.2026